Geodezja i budownictwo

go nigdy nie będzie dobrym geodetą. Dodatkowo w geodezji wykorzystuje się bardzo skomplikowane obliczenia matematyczne, więc bez dobrej znajomości matematyki wyższej trudno będzie takiemu geodecie zdać państwowe egzaminy potwierdz

Geodezja i budownictwo Budowa, drogi i działki to tylko niektóre z zajęć geodety. Z tego powodu to idealny wybór dla tego rodzaju usług.

Cechy dobrego geodety

Geodeta musi być bardzo dokładny i sumienny, bez tego nigdy nie będzie dobrym geodetą. Dodatkowo w geodezji wykorzystuje się bardzo skomplikowane obliczenia matematyczne, więc bez dobrej znajomości matematyki wyższej trudno będzie takiemu geodecie zdać państwowe egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

Aby zostać geodetą należy ukończyć odpowiednią szkołę oraz zdać egzamin państwowy. Dopiero po jego zdaniu geodeta może wykonywać swój zawód.


Czym mierzą geodeci?

Geodeci korzystają w swojej pracy z wielu skomplikowanych urządzeń pomiarowych. To z jakich konkretnie zależy już od samego geodety oraz budżetu jego firmy, w której jest zatrudniony. Wszelkie dalmierze, nie ważne, czy elektroniczne, czy optyczne mają jedną wspólną cechę: mierzą odległości i katy.

Tachimetr to kolejne urządzenie wykorzystywane w geodezji. Większość z tych urządzeń stawia się na trójnogach, aby stały jak najstabilniej w trakcie pomiarów. Bez tego pomiary byłby sfałszowane i nieprawidłowe, a mapki na ich podstawie, błędne.


Historia geodezji

Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę3, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry3 oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja