Kilka ciekawostek o wspinaczce i arborystyce

i nie możemy robić tego bez konkretnego przygotowania. Jeśli zamierzamy właśnie w taki sposób spędzać czas, warto na początku wybrać się do specjalnego klubu i poćwiczyć na ściance wspinaczkowej. Konieczne będzie tutaj często wyn

Kilka ciekawostek o wspinaczce i arborystyce Zapraszamy na zakupy do sklepu! Dla tych, którzy nie boją się wysokości

Jak przygotować się do wspinaczki?

Wspinać może się każdy z nas, jednak warto pamiętać, że nie jest to prosta sprawa i nie możemy robić tego bez konkretnego przygotowania. Jeśli zamierzamy właśnie w taki sposób spędzać czas, warto na początku wybrać się do specjalnego klubu i poćwiczyć na ściance wspinaczkowej. Konieczne będzie tutaj często wynajęcie instruktora, który nauczy nas odpowiednich technik oraz przekaże wiedzę konieczną do bezpiecznego wspinania się po górach. Dodatkowo bardzo ważną rzeczą jest konieczne wyposażenie, bez którego wspinaczka będzie niemożliwa. Warto dowiedzieć się, co może się przydać i zadbać o to już na początku, by uniknąć problemów. Tylko dzięki temu wspinaczka będzie atrakcyjna i przebiegnie bez zakłóceń.


Wspinaczka klasyczna

Wspinaczka klasyczna ? rodzaj wspinaczki polegający na pokonywaniu drogi wspinaczkowej używając jedynie rąk i nóg. Sprzęt wspinaczkowy służy tutaj jedynie do asekuracji. Niedozwolone jest chwytanie się haków, stawanie na spitach, podciągania na linie, czy wspinania się po linie poręczowej.

Istnieje wiele stylów wspinaczki klasycznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka_klasyczna


Co warto wiedzieć?

Wspinaczka skalna ? jeden z rodzajów wspinaczki uprawiany w terenie skalnym bez śniegu i lodu.

Wspinaczka skalna polega na pokonywaniu stromych ścian skalnych określonymi drogami wspinaczkowymi. Drogi te określają ściśle miejsce przejścia ściany; w popularnych rejonach wspinaczkowych przez jedną ścianę skalną przechodzi często do kilkudziesięciu różnych dróg i wariantów o różnym poziomie trudności.

Wspinaczka skalna jest uprawiana zarówno jako rodzaj zaawansowanej rekreacji, jak i w ściśle sportowym sensie, aczkolwiek rzadko jest to sport polegający na bezpośredniej rywalizacji z innymi wspinaczami; zawody wspinaczkowe są obecnie organizowane głównie na obiektach sztucznych, rzadziej w natualnym terenie skalnym.

W tradycyjnej wspinaczce w górach wspinacze nie konkurują ze sobą bezpośrednio na jednej drodze, lecz gromadzą osiągnięcia, do których zaliczają się, w kolejności ich wartości sportowej:

wytyczenie i pierwsze przejście zupełnie nowej drogi, zwłaszcza w miejscu które było celem nieudanych prób ze strony innych wspinaczy
przechodzenie starych dróg nowymi, trudniejszymi i bardziej zbliżonymi do linii prostej wariantami ? tzw. "prostowanie dróg",
przejście dróg w lepszym od poprzedników stylu (tzw. poprawienie stylu przejścia) ? w tym m.in. "odhaczenie drogi" ? czyli klasyczne przejście drogi pokonywanej niegdyś jedynie techniką hakową,
drugie i trzecie przejście trudnej drogi, wytyczonej i poprowadzonej po raz pierwszy przez kogoś innego
przejście drogi w znacznie krótszym czasie, niż zrobili to poprzednicy ? dotyczy to jednak tylko dróg długich, wymagających wielodniowej lub co najmniej wielogodzinnej wspinaczki.
Każde z tych osiągnięć ma tym większą wartość, im trudniejsza i dłuższa była droga. Ponieważ trudno jest obiektywnie zmierzyć wartość osiągnięć wspinaczkowych mogących być przedmiotem rywalizacji o charakterze sportowym, wielu wspinaczy nie uważa uprawianej przez siebie działalności za sport. O wartości wybitnego osiągnięcia wspinaczkowego świadczy przede wszystkim to, jak niewielu innych wspinaczy byłoby w stanie powtórzyć dany wyczyn.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka_skalna