Kostka brukowa i jej kładzenie

ogrodowaObejście wokół domu można wykończyć na wiele sposobów i jednym z nich jest ładna kompozycja z kostki brukowej lub marmurowej. Dobrze wkomponowana kostka świetnie współgra z minimalistycznym stylem ogrodu, jest też wygodna

Kostka brukowa i jej kładzenie usługi brukarskie Śląsk
Ogród koło domu nie może istnieć bez ścieżki do drzwi, a cóż innego lepiej nadaje się na drogę, niż kostka? Należy zwrócić uwagę na , by droga była właściwie ułożona.

Przestrzeń ogrodowa

Obejście wokół domu można wykończyć na wiele sposobów i jednym z nich jest ładna kompozycja z kostki brukowej lub marmurowej. Dobrze wkomponowana kostka świetnie współgra z minimalistycznym stylem ogrodu, jest też wygodna przy zagospodarowaniu jako miejsce na grilla.

Dobrym pomysłem jest również zrobienie ścieżki z kamieni lub łupków. Będzie wyglądać bardziej naturalnie, a po latach pokryje się delikatnie mchem, przez co uzyskamy dodatkowy efekt postarzenia. =


Różnorodność bruku

Kostka brukowa zasadniczo wykonana jest z betonu. Jest to najzwyczajniej w świecie odlana forma, która może przybrać dowolny kształt, który zależy jedynie od fantazji.

Dzisiaj bruk produkuje się z bardzo wytrzymałych mieszanek betonu z dodatkiem kruszyw lub pigmentów, które nadają mu różnych właściwości, np. kolor. Kształtem kostki można na tyle manipulować, że można nawet ułożyć parking bez użycia farby do oddzielania poszczególnych miejsc.


Cytat z Wiki o powstawaniu mieszanki betonowej

Beton (zwykły) powstaje w wyniku wiązania i stwardnienia mieszanki betonowej. Mieszanka betonowa to mieszanina spoiwa (cement), kruszywa, wody i ewentualnych dodatków (do 20% w stosunku do masy spoiwa) i domieszek (do 5% w stosunku do masy spoiwa).

Kruszywa mogą być naturalne: grube (żwir), drobne (piasek o frakcjach do 2 mm) lub sztuczne (np. keramzyt). Dodatki i domieszki poprawiają właściwości mieszanek betonowych i betonów, np. zwiększają urabialność, opóźniają proces wiązania, zwiększają mrozoodporność, wodoszczelność itd.

Nie wolno stosować wody morskiej (zasolonej), mineralnej i zanieczyszczonej (np. ściekowej, rzecznej). Bez wykonywania badań można stosować wodę wodociągową.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Beton