Protetyka i leczenie zębów

py między zębami pojawiają się, gdy wielkość zębów jest mniejsza niż wielkość miejsca w łuku zębowym Zatrzymany ząb ? to prawidłowo wykształcony ząb, który tkwi w łuku zębowym lub poza nim Brak zawiązków zębowych ? po wypadnięci

Protetyka i leczenie zębów

Częste problemy z zębami. Cytat z Wikipedii

Stłoczenie ? zęby są stłoczone w wyniku zaburzenia stosunku wielkości lub ilości zębów do wielkości łuków zębowych
Szparowatość ? widoczne odstępy między zębami pojawiają się, gdy wielkość zębów jest mniejsza niż wielkość miejsca w łuku zębowym
Zatrzymany ząb ? to prawidłowo wykształcony ząb, który tkwi w łuku zębowym lub poza nim
Brak zawiązków zębowych ? po wypadnięciu zębów mlecznych, nie wyrastają zęby stałe, najczęściej dotyczy to ?dwójek? i ?piątek?.
Wstępnej oceny zgryzu może dokonać stomatolog u dziecka w wieku 2-3 lat (przy pełnym uzębieniu mlecznym). Konsultacje ortodontyczne zalecane są dzieciom w wieku 7-9 lat (pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stałe), a następnie w wieku 10-12 lat (ostatni etap wymiany zębów mlecznych na stałe). Leczenie wad zgryzu odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych: ruchomych lub stałych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ortodoncja


Definicja aparatu ortodontycznego w Wikipedii

Aparat ortodontyczny, aparat na zęby, klamerki na zęby (z grec. orthos ? prosty i odous ? ząb) ? aparat służący do przywracania właściwego, fizjologicznego zwarcia między szczęką a żuchwą, wyrównywania i właściwego ustawiania zębów w łukach zębowych, leczenia wad zgryzu. Istnieją aparaty ruchome oraz stałe. Stosuje się je odpowiednio do wady pacjenta.

Aparat ruchomy zaleca się dla dzieci między 4 a 12 rokiem życia, w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Zbudowany jest on z akrylowej płytki, klamer i łuków z drutu, dopasowanych do zębów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aparat_ortodontyczny


Duże ubytki w zębie

W przypadku głębokich ubytków zęba dentyści często stosują tzw. leczenie kanałowe, które polega na dostaniu się do miazgi zębowej i wyciągnięciu wszystkiego co znajduje się wewnątrz. Każdy ząb ma różną liczbę kanałów, zęby z przodu mają po 1 lub 2, trzonowce i siekacze mają po 3 i więcej.

Zabieg ten jest to skomplikowany, podczas jego wykonywania robi się zdjęcie RTG aby sprawdzić czy kanał został poprawnie wypełniony. Po wypełnieniu kanałów ubytek w szkliwie wypełnia się plombą lub kompozytem, jednak sam ząb jest martwy z racji wyciągnięcia z jego kanałów wszystkich komórek nerwowych.